Sezon Pirinç Brunch Etkinliğinden Kareler..

SP4Geçtiğimiz hafta sonu nefis bir etkinlikte Queen Hotel ‘ de bir araya geldik blogger arkadaşlarımızla..

Sevgili, İlknurun Dünyası İlknur Hanım’ın daveti ile bu güzel etkinlikte toplandık.

Sezon Pirinç yetkilileri bizleri güler yüzleriyle karşıladılar, Sezon Pirinç’in Kurumsal İletişim Müdürü Melis Hanım, firma ve ürünler ile ilgili biz bloggerleri bilgilendirdi. Sıcak kanlı yaklaşımları, ve keyifli sohbet eşliğinde nefis bir Brunch yaptık. ve çok memnun kaldık.

Tekrardan yeni bir etkinlikte buluşmak dileğiyle..   SP3   Sağlığınız İçin Pirinç Yiyin Pirinç yağsız olduğundan, hastaların beslenmesinde önemli yer alır. Ayrıca tansiyon düşürücü özelliği vardır. Sodyum ve potasyumdan yoksundur. Dolayısıyla böbreklerinden, kalp yetersizliğinden ve ödemden rahatsız olanlar için eşsiz bir besin kaynağıdır. Kepekli pirinçte B1, B2, B6, PP, E ve F vitaminlerinden başka potasyum, fosfor, kalsiyum, flor gibi değerli madenler ve 12 çeşit amino asit bulunur. 100 gr. pirinç 360 kalori içerir. Pirinç sıvıyı kendine çeken bir tahıldır. Bu nedenle dokulara yerleşmiş olan tuzu da beraberinde sürükleyerek bedeni toksinlerden arındırır. Böylece dolaşım sisteminin, kalbin ve böbreklerin yükünü hafifletir.  SP8

Siyah Pirinç

Siyah Pirinç

Siyah pirinç, besin değeri yüksek, özellikle magnezyum ve demir açısından zengin bir üründür. Lif ve mineral zenginliği açısından vejetaryen ve veganların popüler besin maddeleri arasında yer alır. Yüksek oranda magnezyum içermesi nedeniyle siyah pirincin insan vücuduna ve sağlığa faydalı bir üründür. Protein, vitamin ve içerdiği mineraller sayesinde biyolojik değeri yüksek protein oranına sahip olan siyah pirinç aynı zamanda antioksidan olması nedeniyle bağışıklık sistemini kuvvetlendirir ve yaşlanmanın etkilerini azaltır. Glisemik endeksi düşük olduğu için kan şekerini dengelemesi nedeniyle diyet beslenme tarzına son derece uygundur. Dünyada bilinen en yaygın türü Forbidden Rice (yasak pirinç)’dır. Bir hikayeye göre eski dönemlerde besin içeriğinin güçlü olması ve az yetiştirilmesi nedeniyle Çin’de hükümdarlar ve üst düzeyden kişilerden başkasının yemesi yasaklanmış ve o günden sonra da yasak pirinç olarak anılmıştır. 1997 yılından beri anavatanı Çin olan siyah pirinç İtalya’da da üretilmeye başlanmış ve niş bir ürün olarak uluslararası pazarda giderek önemli bir yer edinmiştir. İtalya’da son derece sınırlı miktarda üretilen bu çok özel ürün genel olarak Avrupa, ABD, Çin, Rusya ve Avustralya’da tüketilmektedir. Rengini ve aromasını hiçbir katkı maddesi olmaksızın içeriğindeki doğal minerallerden alan siyah pirinç, yetiştiği bölgenin hava koşullarına ve üretim koşullarına karşı son derece hassas ve duyarlıdır. Rengini antosianins, sianidin, 3-0-beta glukositten alan, aromasını da farklı doğal aromaların bileşiminden, özellikle asetil pirolinden alan siyah pirinç genetiğiyle oynanmamış bir ürün olup tamamen doğal ve katkısızdır. İtalya’da Sapise Kooperatifi tarafından patentli olarak üretilen ve üretimi sıkı koruma koşullarına tabi bir ürün olan siyah pirincin Türkiye lisansı yapılan anlaşma sonucu Sezon Pirinç’e verilmiştir. Sezon tesislerinde paketlenerek 0,5 kg’lık vakumlu ambalajlarda satışa sunulmaktadır.

  sp9

Kırmızı Pirinç

Kırmızı Pirinç

Kökeni Himalayalar’da Bhutan bölgesinde 2 bin 400 metre yükseklikte yetişen bir türe dayanan ve İtalya’da üretilen Ermes kırmızı pirinç, rengini içeriğindeki bazı sebze ve meyvelerde bulunan ve yüksek antioksidan özelliğe sahip antosianin maddesinden almaktadır. Ermes kırmızı pirinç kendine has ve yoğun aroması, doygun kıvamı, yüksek lif oranı gibi özellikleriyle pek çok pirinç türünden farklıdır. Sağlığa oldukça faydalı olan kırmızı pirinç, özellikle antioksidan etkisi, yüksek lif oranı, B vitamini başta olmak üzere vitamin-mineraller bakımından zenginliği ve kolesterol içermemesi nedeniyle tercih edilen bir üründür. Şeker ve yağ oranı sıfır olan bu ürün, yüksek oranda demir, magnezyum ve fosfor içermektedir. Ermes kırmızı pirinç sahip olduğu özelliklerle kolesterol ve kan şekerinin dengelenmesine katkı sağladığı gibi, sindirim sistemi ile kalp ve damar sağlığını da olumlu etkilemektedir. Sezon tesislerinde paketlenerek 0,5 kg’lık ambalajlarda satışa sunulmaktadır.

  ananasli-pasta

Malzemeler (4 Kişilik) 1 su bardağı haşlanmış Sezon siyah pirinç, 8 adet ananas (konserve olabilir) ½ su bardağı ananas suyu 1 paket portakal jölesi ½ su bardağı karadut suyu ½ su bardağı esmer şeker 1 yemek kaşığı kakao 1 kase vişne (dondurulmuş olabilir)
Yapılışı: Ananaslar tamamen soyulmuş ve halka halinde dilimlenmiş olmalıdır. Ananasların her bir halka dilimine çok az zeytinyağı gezdirerek ve her bir yüzeyi 3-4 dakika tutarak ızgara yapın. 1 saat haşlanmış Sezon siyah pirinci şeker, karadut suyu ve ananas suyu ile birlikte hafif suyunu çekene kadar bir taşım kaynatın ve tarifine göre hazırlanmış portakal likörü ile karıştırın. Hafifçe katılaşmasına katkı sağlamak için buzdolabına kaldırın ve kullanacağınız zaman çıkarın. Hemen akabinde kızarmış ananasların iç yüzeyine pirinçli karışımı yayın. Daha sonra diğer halka ananası üzerine kaplayın. Üzerlerine elekten geçirdiğiniz toz kakaoyu serpin ve vişne ile süsleyin. Mutlaka ılık servis edin. Ananas tatlı bir yiyecek olması sebebiyle pişirme sırasında karamelize olacaktır. Bu yüzden sertleşmeden ılık servis edilmesi çok önemlidir

Leave a Comment